سرای مظفریه

بازار تبریز  معرکه است ، بازار تبریز بی نظیره ، بازار تبریز خیلی قشنگه .. فقط یه کلمه بگم و بس که یک کیلومتر مربع مساحتشه .. فکر کن !!! میگن بزرگترین بازار سرپوشیده دنیاست … در مورد ایران که صد در صد مطمئنم که بزرگترین بازار مسقفه..

فقط 5500 تا حجره داره ، 35 تا سرا و 25 تا تیمچه داره ، 30 تا مسجد و 5 تا حمام و 12 تا مدرسه داره ، 20 تا راسته داره ، دور سرش خنچه داره ،بشین و پاشو  و  از بازار تبریز دیدن کن ..که اگه تا حالا بازار تبریز را ندیدید واقعا ضرر کردید.

بازار صادقیه تبریز

 

ما تا حالا حدود  5 دفعه رفتیم بازار تبریز و هنوز هم نتونستیم تمام بازار را ببینیم ..

راجع به قدمتش باید بگم حدود سیصد سال قدمت داره و چندین دفعه بازسازی شده ولی هنوز رنگ و لعاب و حال و هوای قدیمی خودش را داره ..

یکی از معروفترین اصناف بازار تبریز صنف فرش هست که تو تمام دنیا معروفه ..

بازار فرش تبریز

فرش های تبریز نقشه های فوق العاده ای دارند و فرشهای ابریشمشون که دیگه حرف نداره ..

اینهم یه حجره دلربا که مطمئن هستم حس آرامش و امنیت داخل اون ، از عکس به شما هم منتقل میشه .. خدایی کاسبی یعنی این .. سکوت .. آرامش ..

حجره فرش فروشی

سرای مظفریه ، مهمترین بخش بازار تبریز ، سرای مظفریه است که یه جورایی شناسنامه بازار تبریز حساب میشه،

تیمچه مظفریه دو طبقه است که هر طبقه ۲۶ تا حجره داره  ، اینجا مرکز فرش تبریزه که همه دنیا اونو میشناسند و چه معماری ماهی داره..

سرای مظفریه تبریز

نامگذاری این تیمچه داستان با حالی داره ، میگن بعد از تموم شدن بنای تیمچه، یه روز ولیعهد مظفرالدین میرزا، به قصد تماشای آن به بازار میاد.  بانی تیمچه ،حاج شیخ جعفر قزوینی که بازرگان کاردون و کاربلدی بوده هم حضور داشته ، ولیعهد کلی تعریف و تمجید کرد و چند بار گفت بسیار نیکو است. سابقاً رسم براین بود که در پاسخ این تحسین باید عرض می شد پیشکش ولیعهد است و با این حرف بلافاصله ساختمان نوبنیاد، ملک ولیعهد می شد و برای صاحب ملک فقط آفرین و باریکلا باقی می موند. حاج شیخ جعفر که خیلی زرنگ بود ، گفت : نام نیکوتر از خود خواهد داشت. ولیعهد پرسید چه نامی؟ گفت:” مظفریٌه”. اینجوری بود که خطر حتمی از دست رفتن تیمچه، به خیرگذشت.

هیشه کف تیمچه همیشه چند تا استاد رفو کار ، بی ادعا مشغول باز سازی فرشهای آسیب دیده هستند ..

الهی همیشه دستهای هنرمندتون سالم و پرتوان باشه ….

رفوگران تبریز

بازار تبریز هم مثل تموم بازار ها کلی انرژی و زندگی داره .. اساسا من برا همین حس پویایی و سرزندگی و شادابی عاشق بازار ها هستم …

اینجا هم کلی پاتوق باحال داره ..مثل قهوه خونه های جمع و جور با چای داغ و دلچسب ..

ایرانگردی را محدود به در و دیوار و معماری و طبیعت نکنید ها .. گپ زدن با هموطن های با صفا ، با پیر مردهای دنیا دیده لذتی داره که باید تجربش کنید .

قهوه خانه بازار تبریز بریم یه راسته دیگه ..

راسته یمنی دوز ها ، راسته یمنی دوزها قدیمها بازاری بوده که یه جور کفش توش میدوختند بنام یمنی … الان بیشتر شده مرکز پر و پشم و…

بازار یمن دوزان

یه راسته کلا اسباب بازی فروشها بودند و آخر بازار اسباب بازی فروشها یه منطقه را تخریب کرده بودند تا پاساژ بسازند .. ولی یه حجره دو طبقه بسختی داشت مقاومت میکرد .. طی سه تا سفر تبریز همچنان دیدم که سرپا ایستاده .. الان نمیدونم هنوز ایستاده یا تسلیم شده .. ولی واقعا مقاومت خطرناکی را داشت تجربه میکرد..

حجره تنها

راستی گفتم که بازار تبریز کلی مسجد و مدرسه داره .. وسط بازار یه درب چوبی قدیمی باحال دیدم و بازش کردم ..

باورتون نمیشه .. پشت درب ، یه حیاط بزرگ و با صفا با کلی درخت و ساختمون بود که مجبورمون کرد همگی بریم داخل و کلی صفا کنیم ..

 

علمیه بازار تبریز

 

بازار پارچه تبریز

از بازار تبریز هر چی بگم کمه ..خواهشا خودتون برنامه بزارید برید تبریز و برای بازار تبریز یه صبح تا غروب مفصل وقت بزارید …

من هم تو سفر بعدی چند تا از حمام ها و دالون خونی بازار صادقیه را میرم و براتون تعریف میکنم ..

سپاس-مجید حاتمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *