زیگورات چغازنبیل

زیگورات چغازنبیل

زیگورات یعنی عبادتگاه و چغازنبیل یعنی زنبیل سر و ته شده ..

آقا چه حالی داد عید 96 رفتیم عبادتگاه  زنبیل برعکس شده .. ولی خیلی خسته بودیم از صبح دزفول را چرخیده بودیم و رفته بودیم یعقوب لیث و از اونجا رفته بودیم شوشتر را کامل چرخیده بودیم و حال از وسط مسیر کشت و صنعت  اومدیم و اومدیم تا ساعت 3 و نیم رسیدیم زیگورات چغازنبیل ..

گفتم جاده کشت و صنعت ، براتون بگم که یه سرزمین خیلی خیلی بزرگ بین اهواز و شوش و شوشتر و دزفول بنام کشت و صنعت هست که حفاظت شده است و توسط پهلوی ها ساخته شده و الان چند تا شرکت بزرگ اونجا را اداره میکنند و کلی نیشکر و گندم و جو و ذرت کشت میشه و خیلی هم با صفاست ..

کشت و صنعت خوزستان

برگردیم چغازنبیل .. پس مسیر را فهمیدید؟ از دزفول میایید جنوب به  شوش و از شوش خارج میشید به سمت شوشتر .. وسطهای مسیر میرسید به هفت تپه ،  یه تابلو و کمی فرعی میرید تا برسید به زیگورات چغازنبیل ..

اینجا دیگه کلا بیابونی و خشک و گرم و بی آب و علف و … خلاصه حتما ضد آفتاب و کلاه و آب همراهتون باشه .  البته بوفه داره ها ..

ورودی زیگورات

 

کمی از زیگورات براتون بگم کف کنید .. قدمتش حدود 4200 ساله باورتون میشه؟؟  پادشاهی که این سازه ی عظیم را ساخته ، اونتاش ناپیراش بوده ، متاسفانه در جریان درگیری ها و حمله ی سپاه آشور کاملا ویران میشه و تا مدت ها زیر خاک مدفون بوده بخاطر همین شکل یک تپه را گرفته بود.. خیلی سال بعد وقتی دنبال نفت میگشتند توی این منطقه یدونه آجر پیدا میکنند و… نهایتا یه فرانسوی به نام رومن کریشمن خاکبرداری میکنه و …

این اثر به عنوان یکی از تحسین برانگیزترین، حیرت آورترین و مهم ترین آثار تاریخی ایران و جهان ، سال ۱۳۵۸ در یونسکو ثبت شده..

زیگورات چغا

ماشین را که پارک کردیم وارد محوطه شدیم و از همون اول زیگورات با ابهت ، خودش را از دور نشونمون داد و کف کردیم …

مسیر را طناب کشی کردند و بگرد بگرد میرید داخل محوطه و چند تا معبد  و عبادتگاه را میبینید و نزدیک میشید به زیگورات..

اولین معبدی که سمت راستمون میبینیم .. معبد پینیگیر

معبد پینیگیر

معبد بعدی اسمش شیموت بود و خیلی سخت بشه از این معبد ها چیزی فهمید ..

سریع رفتیم سمت خود زیگورات چغازنبیل …

راه زیگورات

 

این معبد اساسا 5 طبقه بوده و حدود 52 متر ارتفاع داشته الان ولی حدود 25 متر ارتفاع داره .. و واقعا تماشای این بنای با ابهت خیلی کیف داره ..

هلیا حاتمی زیگورات

دیگه  از زیگورات چغازنبیل دل کندیم و زدیم به دل جاده برای رسیدن به شوش..

قبلش از کنار جاده  ، کنار خریدیم .. کنار چیه ؟؟ اولا که konar تلفظ میشه بعد هم یه میوه خوشمزه کوچولو قد خرما و شکل و مزه سیب داره ولی انرژی داره که بیا و ببر ..

کنار جنوب

بهر حال رفتیم و خیلی چیزها راجع به زیگورات هست که هنوز نمیدونیم …

یه بار دیگه باید سر فرصت و حوصله بیائیم دیدن زیگورات چغازنبیل

ارادت – مجید حاتمی

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *