جاده رشت قزوین

قلعه رود خان یکی از شگفتی های ایران ماست .. اساسا قلعه های شگفت و زیبا مثل این ، چند تا بیشتر نیستند.. قلعه بابک توی کلیبر و قلعه حسن صباح توی الموت .. بعد فکر کن .. همین چند تا شگفتی را ندیده باشی.. بده دیگه ..!! خودمونیم .. خیلی زشته..!

قلعه رود خان خیلی قشنگه و من تا حالا دوبار دیدمش یه بار سال 87 یه بار هم امسال (96) یه بار تابستون و یه بار هم زمستون و واقعا هر بار محو زیبائی و ابهت اون شدم ..

حالا از اول .. چه جوری بریم قلعه رود خان ..؟؟

اینجوری ,.,.,.,

جاده رشت قزوین

امسال (96) توی روزهای اوج آلودگی بهمن ماه ، 7 صبح  از تهران فرار کردیم و زدیم تو دل جاده و کرج و قزوین و اتوبان رشت که با سفید پوش شدن کوههاش خیلی قشنگ شده بود ..

اتوبان رشت

همین جور بگرد بگرد ..رسیدیم منجیل و رودبار و جاتون خالی صبحانه توی رودبار یه حلیم و نیمرو زدیم به بدن که خیلی عالی بود ..

بگذریم که مامان با خانم صاحب رستوران دوست شده بود و گرم گرفته بودند .. خواهر جون دلم برات بگه صبحها تو تاریکی 4 صبح میام مغازه را باز میکنم و حلیم را روشن میکنم و..

مجید حاتمی رودبار

بعد از صبحانه رفتیم پای توربین های بادی و برای چندمین بار  از عظمت و بزرگی توربین ها لذت بردیم ..

یکی از تفریحات من رفتن زیر توربین هاست .. . آخر هیجانه .. مثل زیپ لاین .. باورتون نمیشه که چقدر بزرگ و ترسناکه و وقتی با سرعت میچرخه چه صدائی میده ..

 

توربین بادی رودبار

بعد از صبحانه ادامه دادیم و بعد از امامزاده هاشم پیچیدم سمت چپ و رفتم به سمت فومن  و اولین مقصد توی ذهنم موزه روستائی بود که خودمون رفته بودیم ولی مامان اونجا رو ندیده بود .. رفتیم رسیدیم و متاسفانه در حال تعمیرات بودند و تعطیل بود ..

عیب نداره اینجا کلی جای دیدنی داره .. یادمه یه دفعه که اردبیل میرفتیم توی همین مسیر رفتیم دریاچه سقالکسار .. یه دریاچه خیلی آروم و خیلی زیبا که میشه حسابی ازش لذت ببری…. یه دفعه دیگه اش هم  که اومده بودیم توی این مسیر یه فرعی رفتیم که به بهشت رسیدیم و عکس قسمتی از اون بهشت را ببینید ..

مجید حاتمی سقالکسار

برگشتیم توی جاده و ادامه دادیم  به سمت شفت و از اونجا هم رفتیم سمت قلعه رودخان … توی روستا که رسیدیم خیلی تعجب کردم ..تمام مسیر را خونه ساخته بودند .. دفعه قبل سال 87 وقتی از این جاده می اومدیم تماما  از وسط جنگل رد میشدیم و یه کلبه جنگلی باحال اجاره کرده بودیم …

مجید حاتمی کلبه جنگلی

ولی امسال دیگه جنگلی نمونده  بود .. خلاصه یه ویلا گرفتم و بخاطر فصل سرما و کمبود مسافر ، قیمت هم بشدت ارزون بود ..

برای نهار چون به هیراد قول داده بودم ،بساط جوج برداشته بودم و  جاتون خالی دو تائی مشغول باد زدن شدیم …

ویلا قلعه رود خان

بعد از نهار کمی استراحت کردیم و ساعت 5 رفتیم سمت جنگل رودخان .. یه ورودی برای ماشین ها درست کردند و از هر ماشین 8 تومان ورودی میگیرند ..

اگه عوارض بگیرند و به منطقه هم برسند خیلی هم خوبه ..

آقا.. عجب هوائی .. به به ..

چای قلعه رود خان

ورودی اول مسیر هم یه بازار درست کردند که تماما صنایع دستی میفروشند و چای و جیگر و کباب دارند و عکس با لباس محلی ..

بازار قلعه رود خان

 

خیلی زود هوا تاریک شد و برگشتیم منزل و شام و لذت چای در هوای باحال ..

صبح فرداش دوباره رفتیم سراغ جنگل ولحظه به لحظه صدای شاتر دوربینم در می اومد..

اول مسیر ، نفری یدونه چوبدستی بامبو خریدیم و با انرژی رفتیم بالا .. البته مامان نیومد و موند توی ماشین ..

نم صبحگاهی همه جا را خیس کرده بود و از طراوت هوا هر چی بگم کم گفتم ..

فیروزه علی محمدیان فومن

همراهی بچه ها واقعا عالی بود و به هر زوری بود تا کنار آبشار بالا اومدند… اونجا دیگه واقعا بریده بودند .. از طرفی مامان تنها مونده بود توی ماشین ..

گیر کرده بودم بین دل و دلبر .. و بالاخره قرار شد فیروزه و بچه ها برگردند پائین و من این بار هم تنهائی صعود کنم … (صعود را خوب اومدم …نه ؟ )

هزار پله قلعه رود خان

پله ها تمومی ندارند و ضربان قلبم شاید تا 150 تا بالا رفته بود و عرق از سر و کله چیکه میکرد .. ولی چنان لذتی داشت که در انتقام نبود ..

خیلی باحاله تک تک افرادی که از بالا برمیگردند پائین .. حس شوالیه های قهرمان را دارند و تمام کسانی که در حال بالا رفتن هستند، هی میپرسند : چقدر مونده ؟؟

مسیر قلعه رود خان

حواستون باشه که نباید یکسره برید و خودتون را خسته کنید ، من که اگر هم میخواستم نمیتونستم یه سره برم .. چون هر ده متر یه سوژه برای عکس گرفتن جلوم سبز میشد و …

بالاخره رسیدم و یه بار دیگه محو ابهت قلعه شدم .. آقا عجب هیولائی ساختند..

ورودی قلعه رود خان

احتمالا برای دوره ساسانی ها بوده و  همزمان با حمله عربهای عزیز به کشورمون ساخته شده .. 65 تا برج و بارو داره و حدود 1500 متر دیوار کشی شده .. و 2.6 هکتار مساحتشه.. فک کن یه همچین هیولائی نوک کوه توی جنگل ساخته شده …

نمای بالای قلعه رود خان

سریع عکسهام را گرفتم و یه چرخی زدم و سرازیر شدم پائین و برای رسیدن به بچه ها بدو رو  میومدم..

مجید حاتمی رود خان

چند تا از عکسهای سفر دفعه قبلم به قلعه رود خان را هم ببینید ..بد نیست ها .. اونموقع همه جا سبز بود ..

قلعه رود خان سبز

بالاخره رسیدم و سوار وسیله نقلیه عزیز شدیم و حرکت به سمت تهران .. نهار را توی امامزاده هاشم خوردیم و چون اونجا هیچوقت غذا نخورده بودم ..طبق معمول گشتم وگشتم و یه رستوران پیدا کردم که جلوش پر از تریلی و کامیون باشه .. همچین لوکس نبود ولی انصافا غذاهاش عالی بود ..

ساعت 6 تهران بودیم و برگشتیم لای دود ها …

ارادتمند – مجید حاتمی

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *