میدان مشتاق کرمان

مشتاقیه

یا همون بنای سه گنبدان کرمان یه بنای دوره قاجاره که قدیمها داخل قبرستان بیرون شهر کرمان بوده و وقتی شهر بزرگ شده اومده داخل و کنار میدان مشتاق و نزدیک مسجد جامع مظفری کرمان نشسته ..

حالا اینجا آرامگاه کیه ؟ سه گنبدان قطعا باید سه تا آرامگاه باشه …اولین نفر :

مشتاق علی شاه .. یه صوفی که البته اولش نه مشتاق بوده و نه شاه …

اسم اصلیش میرزا محمد تربتی بوده و واقعا اهل تربت حیدریه بوده و از درس فراری و توی کارگاه بافندگی هم طاقت نمی آره و میره سراغ زور خونه و ورزش پهلوانی و پیشرفت میکنه ولی باز بی خیال میشه و میزنه تو کار موسیقی ..

سه تار میزنه .. انقدر پیش میره که ….. نوازندگان سه تار میدونند که اسم سیم چهارم ساز سه تار ، سیم مشتاقه.. و این کار مشتاق خودمون بوده ..

آرامگاه مشتاق

برای مشتاق سه تار هم  جوابگو نیست و کم کم با تصوف آشنا میشه و مرید سید معصوم علی شاه میشه و لقب مشتاق شاه را هم  ایشان بهش دادند ..

بعد بخاطر علاقه اش به شاه نعمت اله ولی به کرمان میاد تا کنار مزار ایشان باشه ..

 

توی کرمان کلی مرید پیدا میکنه و میشه مراد خیلی ها .. تا جائیکه بد خواه ها و مخالفانش براش شایعه درست میکنند که ایشان قرآن را با سه تار میخونه و بالاخره ملا عبدالله مجتهد کرمانی حکم سنگسارش را صادر میکنه ..(داستانش خیلی شبیه شمس تبریزیه) .

گنبد مشتاقیه دو

مردم دانا و آماده به خدمت هم روز 26 رمضان وقتی از مسجد بیرون میاد همون جا توی یه چاله پرتش می کنند و انقدر سنگ بهش می زنند که بنده خدا فوت میشه ..

در جریان این سنگسار کردن علاوه بر مشتاق، یکی از مریداش به نام درویش جعفر هم به قتل می رسه ، بنده خدا برای حفاظت از مشتاق ،جلو سنگها ایستاد ولی ملت فهیم و همیشه در صحنه ایشان را هم با سنگ تیکه پاره کردند  .(درویش جعفر خیلی مرد بودی.. دمت گرم)

محمدعلی خان راینی که از مریدان مشتاق بود، پیکر مشتاق و درویش جعفر  را در کنار مقبره‌ی پدرش (محل فعلی آرامگاه) دفن کرد.

درویش جعفر مشتاقیه

زیر گنبد دوم  آرامگاه کیه ؟

کوثر علی شاه .. ایشان هم صوفی بوده و اهل همدان و متاسفانه توی همدان بلای مشابه مشتاق سرش میاد و خونه اش را ویران میکنند و اموالش را غارت میکنند … اون هم مهاجرت میکنه به تبریز و بعد ها همراه عباس میرزا نائب السلطنه به کرمان میاد  و کلی ماجرا داره و نهایتا در کرمان فوت میشه ..

گنبد مشتاقیه یک

گنبد سوم  که آجریه قصه داره …

گنبد سوم کاشیکاری نشده و آجر خالیه و معمار های قدیم معتقد بودند این گنبد کاشی را به خودش نگه نمی داره .. شاید بخاطر سادگی و تواضع صاحب آرامگاه این اتفاق افتاده .. آرامگاه سوم مربوط به :

شیخ اسماعیل هراتی  ..

ایشان یه پیرمرد  فقیر درویش ژنده پوشی بودند که کنار مزار مشتاق زندگی میکردند ..

سه گنبد مشتاقیه

شیخ اسماعیل فقط یه پیراهن و یه پوست آهو داشته که هم فرشش بوده هم رختخوابش… ضمنا از هیچکس کمک قبول نمیکرده و درآمدش از خشت زنی و لگد کردن گل سفال بوده..

طبق دستور محمد اسماعیل خان وکیل‌الملک هر سال توی زمستون بین فقرا و بی‌خانمان‌های کرمان غذا و لباس پخش می‌کردند. وقتی فرستاده‌ی وکیل‌الملک، غذا و لباس را برای شیخ اسماعیل آورد، شیخ آن را رد کرد و  دستش را زیر زیراندازش برد و  دسته‌گلی بیرون آورد و به فرستاده داد و گفت: از قول من از وکیل‌الملک تشکر کن و بگو خدا خیرش بده که به فکر فقرا است ما که رفتیم.

وقتی پیک وکیل‌الملک برگشت و گفته‌های شیخ اسماعیل را نقل کرد و دسته‌گل را تقدیم کرد، وکیل‌الملک از دیدن  آن دسته‌گل کف کرد … آخه  کرمان حتی فصل بهار هم از این گل ها نداره چه برسه به زمستون،وکیل الملک  تازه مقام معنوی شیخ اسماعیل را درک کرد ، ولی وقتی  برای دیدار شیخ به مشتاقیه رفت، با پیکر بی‌جانش مواجه شد. همین قضیه باعث ارادت وکیل‌الملک به شیخ اسماعیل و ساخت بقعه برای ایشان شد.

مزار مشتاقیه

توی این بنا چند اتاق هست که عارفای دیگه هم اینجا دفن شدند که از حوصله این مقال خارجه ..

آقا بیائید لذت ببرید از مشتاقیه  و  از انرژی مثبت این فضاها استفاده کنید…

انقدر غرق در ماجراها و شخصیت های بزرگ مشتاقیه شدم که از معماریش هیچی نگفتم .. تزئینات بنا خصوصا زیر هر سه گنبد بی نظیرند …

ارادتمند کمترین _ مجید حاتمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *