شیراز
باغ ارم

باغ ارم

باغ ارم

باغ ارم شیراز واقعا پوز شداد را زده .. میدونید که شداد و شدید  پسرای عاد بودند و وقتی حضرت هود با اون کشش فوق العادش تعریف بهشت را میکنه  ،  شداد  تصمیم میگیره بهشت را با همون مشخصات توی یه جایی نزدیک دمشق بسازه و واقعا میسازه ..

 

حوصله دارید کامل تعریف کنم ؟؟

اساسا همش تقصیر حضرت هود بوده .. خدابیامرز میاد به شداد میگه که خدا به تو هزار سال عمر داده و هزار تا زن گرفتی هزار تا جنگ کردی و حالا اگه خدا را قبول داشته باشی میری بهشت..

اونهم میپرسه بهشت چه جور جائیه ؟ و هود  هم کامل مو به مو شرح میده .. شداد هم خوشش میاد و میگه چه کاریه خودم همینجا این آنتالیا میسازم ..

سه هزار نفر را مامور کرد دنبال زمینی بگردند که خاکش خوش بو باشه  .. یه زمین پیدا شد 40 در 40 فرسخ   ،  هزار امیر با صد هزار استاد و سیصد هزار کارگر شروع کردند به ساخت و ساز ..

براتون بگم که آجر ها  و ستون ها از طلا و نقره بودند ، روی ستونها جواهر کار شده بود .. ساخت باغ هم سیصد سال طول کشید و دیگه توی کل منطقه دو زار طلا توی سر و گردن زن و بچه  مردم باقی نمونده بود چون طلا ها را به زور میگرفتند و میبردند برای باغ و مردم هم یکسره شداد را نفرین میکردند.

روز افتتاحیه یه عالمه دختر و زن  زیبا و  کلی پسر و غلام خوش اندام را هم به صف کردند تا شداد وارد بهشتش بشه  ، ولی لحظه ورود ،  ملک الموت آقای شداد را یقه میکنه و حتی فرصت نمیده از اسب پیاده بشه و در حالیکه یه پاش روزمین بوده و یه پاش رو رکاب جونش را میگیره …

البته یه روایت دیگه هم برای پایان ماجرا داریم که میگه یه روز مونده به افتتاحیه صاعقه و طوفان ..کل بهشت و بهشت چیخاردان و شداد و همه را با هم از بین میبره ..

 

هیراد حاتمی ارم شیراز

ولی باغ ارم شیراز از دوره سلجوقیا تا الان سرپا و سالم مونده ..

طبق برنامه ریزیم بعد از ظهر رفتیم باغ ارم   تا هم  خنک باشه  و هم نور خوب غروب و شب زیبای باغ را ببینیم …

صف بلیط فروشی ده دقیقه معطلمون کرد و داخل شدیم…

اولین چیزی که خیلی جلب توجه میکرد سلفی گرفتن های ملت بود .. یکسری گلدون زیبا چیده بودند زمین که اکثر بازدید کنندگان با ژست های همین الان یهویی .. خودشون را به اون گلدونها الصاق می کردند …

سلفی باغ ارم

بدون معطلی و با هیجان زیاد  مستقیم رفتیم سمت عمارت و استخر جلوی اون .. واقعا ترکیب زیبا  و دیدنی از آب در اومده ..

حالا براتون بگم که … قدمت باغ به دوره سلجوقی ها برمیگرده و کلی دست به دست شده و خرید و فروش شده ولی نهایتا اساس کلی باغ فعلی را میرزا حسنعلی خان نصیر الملک ساخته ایشون حاکم  عادل شیراز توی دوره ناصر الدین شاه بودند که بنده احترام بسیار زیادی براش قائلم .. بخاطر مسجد زیبای نصیر الملک که هیچوقت ازش سیر نمیشم….

عمارت باغ ارم

باغ ارم الان در اختیار دانشگاه شیرازه و  باغ گیاه شناسی شده ..

کل مساحت باغ حدود 11 هکتاره و تمام سطح باغ شیب ملایمی داره …

باغ ارم 1

توی باغ کلی درخت بلند هست که مطمئن هستم از بلندی اونها شگفت زده میشید  یه مسیر مستقیم که دو طرفش بجای دیوار ، درختای سرو هستند و شونه به شونه با قد بلند ایستادند و باعث میشن حیرت کنید از این همه ابهت و زیبائی

.. راستی بلند ترین سرو ناز شیراز هم قاطی اینهاست ، با ارتفاع 35 متر ..

35 متر خیلیه ها .. حدود یه ساختمون 10 طبقه..

سرو ناز شیراز

البته این عکس بالا …همون درخت بلنده نیست .. این بچه داداششه … کمی کوتاهتره ..

دیگه بگم که از اونجائی که قرار بوده اینجا شبیه بهشت باشه و دستت را دراز کنی و میوه برداری … همه جور درخت میوه هم اینجا هست….. انار و سیب و گلابی و بادوم و گردو و خرمالو و نارنج و ازگیل .. که اتفاقا زیر درخت ازگیل یه دوستی نشسته بود و ازگیل های بالا سرش را  میفروخت .. چند ؟؟ نمیدونم .. نخریدم راستش..

خو چیکار کنم زیاد دوست ندارم ازگیل…

ازگیل فروشی ارم

 

جلوی عمارت یه استخر بزرگه که حدود 335 متر مساحتشه و تمام قشنگیش به بازتاب تصویر کوشک و نخلهای کناری داخل آبه .. توصیه میکنم دم غروب اینجا باشید تا بازتاب زیبای تصویر عمارت را با نور پردازی قشنگش توی آب ببینید…

باغ ارم

حالا خود عمارت را بگم که 3 طبقه است و سه تا هلالی روی سقفش داره که بهش میگن سنتوری .. تمام سطح جلوی بنا کاشیکاری لعابدار شده و تصاویر ناصرالدین شاه و کلی داستان و شعر از فردوسی و نظامی .. داره ..

بعد از اینکه حسابی توی باغ چرخیدیم و خسته شدیم اومدیم توی فالوده و شربت فروشی بزرگ باغ ارم که توی مسیر ورود و خروج درست شده و کلی میز و صندلی و تخت توی یه محیط باغچه مفرح با موسیقی بسیار شاد که ……خیلی شاد .. انقد شاد که من و هلیا مجبور شدیم کمی حرکات موزون زیر زیرکی اجرا کنیم ..

فالوده شیراز

خلاصه تو شیراز حتما حتما باغ ارم را برید و ببنید و توی باغ ارم حتما حتما شربت آبلیمو و بهار نارنج و  فالوده را از دست ندید ..

مخلص – مجید حاتمی

 

2 thoughts on “باغ ارم

  • Author gravatar

   سلام بر شما. بوشهر هم تشریف بیارید. در خدمتیم. بوشهر فقط عید نوروز.

   • Author gravatar

    سلام شاهین جان .. ما عید 98 بوشهر زیبا بودیم و یکی از زیباترین سفرهامون رقم خورد. متاسفانه هنوز فرصت نکردم مطالب سفر را توی سایت بگذارم . ممنون از دعوتت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.