خراسان
مشهد

مشهد

مشهد

مشهد ..؟؟ چی بگم براتون که جدید باشه ؟ کجاشو بگم که ندیده باشید؟

اصلا چطوری میشه توضیح داد ؟؟

فکر کنم خیلی از مخاطبین ، مشهد را دیدند و حسش کردند و خیلی سخته از مشهد گفتن ..

من مشهد  خیلی رفتم …خیلی .. پس نمیتونم  یه مسافرت خاص را شرح بدم ولی تلاش میکنم ببرمتون …

حرم امام رضا

 

معمولا هدف 99 درصد مسافرای مشهد زیارت حرم امام رضاست … نگران نباشید پیدا کردن مسیر حرم خیلی آسونه ..همه جا تابلو راهنمائی به حد کافی هست و حرم هم دقیقا مرکز شهره .. فقط مواظب باشید اونجا هم نزدیک حرم محدوده طرح ترافیک دارند ها..

تابلو های مشهد

راجع به حرم امام رضا جداگانه مطلب مینویسم…. (چی بنویسم آخه؟! مگه میشه؟)

فعلا بریم بیشتر توی شهر بچرخیم …

بازار رضا مشهد

بازار رضا

معمولا هر کس مشهد میره هر قدر هم که خسیس باشه از اینجا دیگه باید برای خانوادش سوغاتی بگیره و بهترین مکان بازار رضاست که نزدیک حرمه ..

یه بازار بزرگ و مستقیم و طولانی (حدود یک کیلومتر!!!) که دو تا مسیر موازی داره و دو طبقه است و هر چی میری به تهش نمیرسی وبالاخره از یه جادور میزنی و برمیگردی ..

مغازه اول زعفرون و ادویه فروشی ..مغازه دوم  جانماز و مهر و تسبیح .. مغازه سوم اسباب بازی ..مغازه چهارم نخود چی کیشمیش و آجیل … مغازه پنجم شال و روسری …مغازه بعدی بدلی فروشی و جینگیل فینگیل و..  و دیگه از اینجا به بعد همینطور این ترکیب کپی پیست میشه و هی تکرار و تکرار ….

بازار رضا مشهد

جالبه اصلا خسته نمیشید و رنگ و لعاب و نور مغازه ها انقدر سرگرمتون میکنند که حواستون نیست بالاسرتون را نگاه کنید و معماری زیبای سقف بازار  را ببینید ..

طبقه دوم بازار رضا بیشتر فروشنده های انگشترو عقیق و کارگاههای فیروزه تراشی هستند.

بزرگترین سوال!! ؟؟زعفرون از کجا بخریم؟! راستش شاید صحیح و انصاف نباشه من یک جای خاص را معرفی کنم .. فقط در همین حد از من داشته باشید که ما معمولا از طبقه دوم بازار خرید میکنیم.

 

آرامگاه نادر شاه افشار

خدا امواتتون را بیامرزه ، خدا بیامرز نادر شاه خیلی به این مملکت خدمت کرد ..خیلی هم شجاع و دلیر بود ..حالا بماند که آخر های عمرش اصلا معقول نبود و زور میگفت  .. ولی معدل کارنامه اش خوبه ..

آرامگاه نادر شاه ، توی باغ موزه نادری (خ نادری قدیم ) خیابان شهدا فعلی قرارداره …طراحی ساختمان کار استاد دلبر جانان من که برده دل و جان من ، مهندس سیحون عزیزه که طبق معمول شاهکار کرده …. اساس ساختمون شبیه چادر عشایره که نادر اونجا بدنیا اومده  و از دنیا رفته … داخل بنا  ،  هم آرامگاهه هم موزه   ، که اشیاء شخصی نادر شاه ..مثل چکمه و شمشیر و تبر … هست

بیرون ساختمون یه تندیس عظیم از نادر شاه روی اسب بهمراه سربازاش را ساختند که بالای یه سازه سنگی نصب شده و خیلی ابهت داره .. (سلفی یادتون نره )..

 

کوهسنگی 

پارک کوهسنگی غرب مشهده .. یه کوه تمام سنگی که پارک شده ( عجب توضیحی دادم !! )

راجع به قدمتش فقط براتون بگم که شاه عباس 16 سالش بوده که توی کوهسنگی تاجگذاری کرده ..

از بالای کوهسنگی تقریبا تمام مشهد معلومه و اگه دوربینتون لنز تله داشته باشه عکسهای قشنگی میتونید بگیرید.

کوهسنگی یه دریاچه هم داره که داخلش کلی ماهی قرمز هست که البته همشون الان نهنگ قرمز شدند ..

یه سمت کوهسنگی بازار صنایع دستیه که خیلی جذابه و کلی مصنوعات هست همشون هم از سنگ درست شدند .. فقط سنگ ..

یه مرکز فروش دیزی سنگی هم وسط پارکه که بدک نیست .  البته همین نزدیکی ها مستر دیزی هم شعبه داره ها ..

یه نکته جالب  ، کوهسنگی دو تا مجسمه شیر داره که خیلی قدیمها شهردار یونان اینها رو هدیه داده و درب ورودی پارک نصب شدند..

یادمه خیلی سالهای پیش ، از خواهر و برادرم با این مجسمه ها عکس گرفته بودم و چند سال پیش که دوباره با مسعود اونجا بودیم عکس را تکرار کردیم.

 

حمام مهدی قلی بیک 

یه دفعه که مشهد بودیم یه روز صبح زود بلند شدم و تنهائی رفتم حمام قلی بیک .. لیف و کیسه و صابون هم همراهم بود ولی آب نبود ..

حمام مهدی قلی بیک وسط بازار بزرگ مشهده . از شانس من تا همین اواخر (سال85)مورد استفاده بوده حالا تا ما خواستیم بریم دوش بگیریم، زرتی شد موزه مردم شناسی..

این حمام سربینه خیلی خیلی قشنگی داره با هشت تا ستون سنگی که تماما نقاشی شدند و اینو حتما باید بهتون بگم که دیوار های این حمام 13 لایه نقاشی شدند .. یعنی اولین نقاشی ها را دوره صفویه کشیدند .. بعد یه لایه گچ کشیدند روش و نقاشی بعدی و.. آخرین لایه نقاشی مربوط به اواخر قاجاره و بیشتر نقاشی ها مربوط به شاهنامه و افسانه های ایرانیه  .

میدونستید که یکی از دلایل کشیدن نقاشی روی دیوار های حمام های سنتی علاوه بر زیبائی .. این بوده که بعضی از مردم توی فضای گرم حمام باصطلاح حمام گرفته میشدند .. و تماشا کردن این نقاشی ها و سرگرم کردن ذهن مانع این حمام گرفتگی می شده .. ؟؟

سازنده حمام آن را وقف آستان قدس کرده .. آهان یه چیز دیگه ای که فقط اینجا دیدم و توی حمام اردبیل .. استخره.. یعنی جزو تنها حمام هائی بودند که استخر داشتند .

 

کلیسای مسروپ مقدس 

چند سال پیش که مشهد بودیم رفتیم برای دیدن کلیسای مسروپ مقدس و بعداز خرید بلیط داخل یه حیاط خیلی بزرگ شدیم که مجموعه کلیسا و چند تا مدرسه با هم هستند ..

این کلیسا حدود 1941 ساخته شده و  خیلی عجیب غریبه .. با همه کلیساهائی که تا حالا دیدم فرق داشت یه جورائی شبیه غار بود و داخلش یه احساس عجیب داشتیم .. همه جا نور کم بود و تمام دیوار ها سنگی بودند.. راستی برج ناقوس قشنگی هم داره .. البته الان دیگه تقریبا مراسم مذهبی اینجا انجام نمیشه ..

 

موزه آستان قدس 

موزه آستان قدس داخل محوطه حرم امام رضاست و با کمی پرس و جو میتونید پیداش کنید …

داخل موزه کلی فرش نفیس و قرآن های خطی و مجموعه تمبر و سلاح و ظروف وخیلی عتیقه جات  دیگه هست ..

کتیبه های طلا و کتیبه های سنگی و درب های منبت و معرق کاری شده ..

از همه جالبتر دو تا ضریح که قبلا روی مزار امام رضا بودند .. یکی ضریح فولادی دوره صفوی و یکی دیگه ضریح طلا و نقره دوره پهلوی..

 مجتمع تجاری الماس شرق 

سر راه فردوسی میتونید یه سر به الماس شرق بزنید . البته اگه علاقه به مراکز خرید دارید .. مرکز خرید الماس شرق یه مجموعه تجاری مدرن حساب میشه و چند طبقه است و وسطش هم یه فواره بلند داره و .. پاساژه دیگه ..

باغ پرندگان مشهد ,پارک ملت ، باغ وحش وکیل اباد 

راستش من خودم اینجا ها رو تا حالا نرفتم .. میدونید راستش چون ما توی تهران باغ پرندگان و باغ وحش و پاساژ و پارک باندازه کافی میبینیم .. وقتی میریم یه شهر دیگه .. اینها اولویت هامون نیستند .

 

دیگه راجع به مشهد چی بگم … آهان رستوران اینجا فراوونه .. همه جور رستوران با همه جور بودجه ..حالا جاهائی که خیلی معروفند .. پسران کریم  و معین درباری و شاندیز حرف اول را میزنند و رستوران ها و کترینگ رضائی هم خوبند ..

حالا فعلا تا اینجا را داشته باشید .. دفعات بعد ک برم مشهد از جاهای دیگه جدیدی که برم براتون مینویسم .. البته الان هم اساسا طوس و فردوسی و خیلی جاهای دیگه که مفصل بودند را جداگانه فایل کردم ..

 

برید مشهد و صفا کنید

اردتمند – مجید حاتمی