زنجان
مقبره آقا سیف الدین

مقبره آقا سیف الدین

مقبره آقا سیف الدین مرجع عالیقدر و عارف بالحق  ، نگین روستای دیزج آباده.

روستای دیزج آباد توی جاده قدیم تهرانه .. یعنی از زنجان که خارج میشید بجای اینکه تو اتوبان برید ،  مستقیم جاده را چند کیلومتر جلو بیایید سمت راست جاده روستای دیزج آباد را میبینید و سمت چپ مقبره آقا سیف الدین با دو تا مناره و یه گنبد  خیلی ساده دیده میشه .. البته اخیرا تغییراتی در نمای بقعه در حال اجراست .

آقا سیف الدین و فرزند

آقا سیف الدین حسینی (میر صادقی) سید والا مقامی  که تمام مردم زنجان خصوصا اهالی روستای دیزج آباد نامش را با احترام به لب می آورند .

ایشان در مشهد و نجف دروس دینی را فرا گرفتند و بعد از جریان کشف حجاب به  زادگاهش ، دیزج آباد بازگشتند .

مردم از تمام زنجان برای استفاده از محضر آقا سیف الدین همه روزه خودشون را به دیزج آباد می رسوندند  و چه مراسمات با شکوهی اجرا میشده چه منبر های با خلوصی  ..

مزار آقا سیف الدین

از کرامات آقا سیف الدین نقل های فراوانی بین اهالی هست که شخصا خودم کلی از این کرامات را از عروس کدخدای دیزج آباد (همسر مرحوم رجب آقاجانی) شنیدم که واقعا شیرینه و جای تامل و تفکر داره ..

آقا سیف الدین

مثلا تعریف کردند که اولا آقا سیف الدین هیچوقت از منزل بیرون نمی رفتند و وقتی بنا به ضرورتی میبایست خارج میشدند ..عبا را روی سرشون میکشیدند و فقط زیر پاشون را میدیدند .

یه سالی سیل عظیمی براه میافته و اهالی دست به دامان ایشون میشن .. ایشان هم از منزل خارج میشن و به سیل دستور میدهند که فروکش کنه و در لحظه این اتفاق می افته ..

کرامات بسیاری از ایشان نقل میشه که  شاید هنوز هم دلشون نخواد اینا نقل بشه ..

عارفان که جام حق نوشیده‌اند             رازها دانسته و پوشیده‌اند

هر که را  اسرار  کار  آموختند             مهر کردند و دهانش دوختند

 

اهالی و خصوصا مامان خودم ارادت بسیار زیادی به ایشان دارند و هر جا کارشون گره ای بخوره از ایشون میخوان که از خدا بخواد براشون ..

مزار آقا سیف الدین

آخرین باری که اونجا بودم پاییز 95 .. هر دو نوه آقا سیف الدین توی بقعه بودند  و سعادتی شد که گپ و گفتی با ایشون داشته باشم ..

سر آخر خواهش کردم اجازه بدهند یه عکس از ایشون بگیرم .. موافقت کردند ولی … نوه های اون بزرگوارند دیگه …. هر دو سرشون را پایین آوردند و هر چقدر معطل کردم و به دوربینم ور میرفتم تا یه لحظه سرشون را بالا بیارن بی نتیجه بود .. ..

چون زلف بتان ، شکستگی عادت کن          تا صید کنی هزار دل ، در نفسی

نوه آقا سیف الدین

سخن آخر

ایرانگردی را فقط محدود به گل و برگ و طبیعت و مناره و معماری ندونید …ایران ظرفیت های معنوی بسیاری داره که هیچ جای دنیا پیدا نمیشن ..

برید ، ببینید ، حس کنید، انرژی بگیرید، نو بشید و برگردید

ارادتمند – کمترین- مجید حاتمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.