شیراز
نقش رستم

نقش رستم

نقش رستم … بنظر من کمتر از تخت جمشید نیست…یه محوطه پر از گنجینه هایی که ما رو به گذشتگان دورمون وصل میکنند..

از پاسارگاد که خارج شدیم حدود  70 کیلومتر رانندگی کردیم و سعادت شهر و سیوند را رد کردیم و  کوههای حاجی آباد جلومون سبز شدند ..

مسیر سعادت شهر

خیلی زود تابلو نقش رستم پرید جلومون … یه جورایی به یه چهار راه رسیدیم که سمت چپ 5 کیلومتر می رسید تخت جمشید و  سمت راست یک کیلومتر به  نقش رستم  میرسید ..

ما طبق برناممون نقش رستم را باید اول میدیدیم .. پس رفتیم سمت راست  و یه  زیر گذر را رد کردیم و از همین جا دخمه های زیبا تو دل کوه برامون دست تکون میدادند .

راه نقش رستم

این محوطه شاید حدود 1200 سال قبل از میلاد ایجاد شده ..و آرامگاه چهار پادشاه بزرگه ..

اولین چیزی که از دور خودشو بهتون نشون میده دخمه های غول پیکر و زیبای حجاری شده تو دل کوهه .. چهار تا دخمه که خیلی شبیه هم هستند .. فقط آرامگاه داریوش کبیر ( دومی) کتیبه‌های میخی و آرامی داره که توی این کتیبه، داریوش، اهورامزدا را ستایش می‌کنه و  از فتوحات و اندیشه هاش میگه ..

 

آرامگاهها به ترتیب از راست : خشایار شاه ، داریوش کبیر ، اردشیر اول و داریوش دوم  هستند ..  آقا خیلی عظمت دارند ها … ببینید ..

نقش رستم

هر چهار آرامگاه شکل صلیب هستند و ارتفاعشون از زمین خیلی زیاده ..حدود 26 متر …  براتون بگم که طول هر بازوی صلیب ها حدود 11 متره .. حالا فکر کنم به درک درستی از عظمتش برسیم ….واقعا زیاده .. نه ؟؟  تو عکس ها مقایسه کنید دیگه..  ..

مجید حاتمی داریوش کبیر

ورودی آرامگاه‌ها  شکل مربعه  ، این ورودی ها دوره خودشون از داخل با دو تا تخته سنگ بزرگ قفل می‌شدند.

اون بالا .. داخل دخمه ها را که نمیشه ببینیم  ولی خوندم که توی  این آرامگاه 9  تابوت سنگی هست که توی یه ردیف در سنگ کنده شده و مربوط  به داریوش کبیر، ملکه و خانوادشه.

نقوش برجسته:

تو محوطه نقش رستم حدود 6 – 7 تا نقش برجسته فوق العاده هست که به زیبایی تمام تو دل سنگ حجاری شدند .. و مربوط به دوره های مختلف هستند .. یکیش بین دخمه داریوش و خشایار شاهه و تصویر تاجگذاری نرسی را نمایش میده .

نرسی حلقه قدرت را از دست آناهیتا (یکی از خدایان) می گیره  و پشت سر پادشاه، وزیر اعظم ایستاده و انگشت سبابه دست راستش  را به رسم آن دوران، برای احترام در برابر پادشاه نگه داشته . آناهیتا به صورت زنی در سمت راست حجاری شده که لباس بلند تا کمربند و گردن بند مروارید داره.

کتیبه نقش رستم

کلی نقش حجاری شده دیگه هم هست که شاید توضیحاتش حوصله بعضی را سر ببره …

ولی قسمتی  از نقش رستم که نمیشه ازش بگذرم  کعبه زرتشته ..

کعبه زرتشت  یه مکعب مستطیل زیبا و ویژه است که از زمان حمله اعراب به ایران به اشتباه کعبه زرتشت اسم گرفت .. اونها فکر میکردند هر دینی باید یه زیارتگاه داشته باشه ..

حالا احتمالاتی که داده میشه اینه که ممکنه محل نگهداری کتاب اوستا و اسناد حکومتی، محل گنجینه دربار، آتشکده، معبد و .. باشه.

یه عده معتقد بودند ، کتاب اوستا که  روی  12 هزار پوست گاو نوشته شده بود، توی این اتاق نگهداری می‌شده ، یه عده  دیگه هم معتقد بودند این اتاق آرامگاه بردیا، پسر کوروش بوده .

majid hatami zartosht

در کل محوطه نقش رستم یه گنجینه عالیه .. من که خیلی حال کردم ..

البته اخیرا یه سری حرکات افراطی  مد شده که من نمی پسندم  و دقیقا اینجا همون حرکت را دیدم ..

دو تا جوان جلوی تک تک نقش برجسته ها سجده میکردند … ولی بخدا کوروش و داریوش سجده نیاز ندارند ..

بجای این کارها اگه بریم تاریخ بدون تحریف و زندگینامشون را بخونیم خیلی بهتر نیست ؟

آرامگاه داریوش

 

نقش رستم را از دست ندید ..

ارادتمند – مجید حاتمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.