اصفهان
کاخ عالی قاپو

کاخ عالی قاپو

کاخ عالی قاپو اصفهان جزء  قدیمی ترین و مشهورترین بنا های کشورمونه که همه جای دنیا میشناسنش..شما چی ؟ رفتید؟ میخواهید برید؟ .. باشه ..

نقش جهان

تابستون سال 90 که با مسعود اینا اصفهان بودیم عالی قاپو را یه دل سیر دیدیم … بچه ها ی اصفهان هم شادمان و خوشحال تو حوضهای وسط میدون آب بازی میکردند  ..

کاخ عالی قاپو ضلع  غرب میدان نقش جهان و دقیقا روبروی مسجد شیخ لطف الله  یه بنای عجیب که تا همین چند دهه پیش بلند ترین بنای اصفهان بوده.. آخه 6 طبقه است .

و جالبتر اینکه از هر جهتی یه جوری دیده میشه .. مثلا از روبرو فکر میکنی دو طبقه است .. از بغل انگار  3 طبقه و از پشت بنا 5 طبقه دیده میشه ..

عالی قاپو اصفهان

شاه عباس اول ، حدود سالهای 975 شمسی  بعد از انتقال پایتخت از قزوین به اصفهان دستور میده یه کاخ حسابی بسازند تا مهمونهای های کلاس ویژه را اونجا پذیرایی کنه… راستی عالی قاپو به معنای سر در بلنده که مهمونهای شاه با ورود از این سر در بزرگ  ، هیبت و شوکت دربار میگرفتشون .

سقفشو ببینید خدایی…

ورودی عالی قاپو

اساسا کاخ عالی قاپو دو قسمت داره .. فسمت جلوئی که یه بنای دو طبقه است  و اساسا سر در  تمام سنگی ورودی کاخه که بامش میشه تراس کاخ اصلی و کف تراس یه حوض با لبه های مرمر و فواره داره و اطرافش ستون های چوبی داره که دوره شاه عباس برخی اوقات که مراسمات مخصوص داشتند دور تا دور اینجا را با پرده میپوشوندند . کف حوض را هم با ورق مس عایق کرده بودند …. آخرین باری که ما اصفهان بودیم در حال مرمت و ایزوگام بودند .. ..

حوض عالی قاپو

 

این تراس زیبا را قشنگ تر کردند با ستون های چوبی و سقف تمام چوبی که با نهایت هنر نقاشی شده ..

سقف چوبی عالی قاپو

در ادامه  ، یه دالون  ما را به ساختمان پشتی یا همون کاخ اصلی وصل میکنه  و پله های مارپیچ از دو طرف ما را به طبقات بالاتر میرسونند و هر چی بالاتر میری قشنگ تر و قشنگ تر میشه .. راستی یادم رفت بگم قشنگ ترین نمای نقش جهان را از همین تراس میتونید داشته باشید پس حسابی عکس بگیرید .

پله های عالی قاپو

پنجره عالی قاپو

یکسری پنجره مشبک وظیفه نور رسانی به بنا از اطراف را دارند و توی  کاخ اصلی هم تماما تالار ها و اتاقها  نقاشی های زیبایی دارند که هر کدوم به نوعی با هم هماهنگ هستند ..

مخصوصا تالاری که درب بزرگی به حوض تراس داره فوق العاده است و با مینیاتور های رضا عباسی تزئین شده .

مینیاتور رضا عباسی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یکی از ویژه ترین تالار ها ، تالاری هست تو طبقه ششم قرار داره و به اتاق صوت معروفه .. .. این اتاق  تماما گچبریه و گچبری هاش طوری ساخته شده که این تالار را تبدیل کرده به یک استودیوی کاملا اکوستیک .. اینجا تمام صداها طنین اضافشون  گرفته میشه و یه صدای صاف و یکدست تو تالار شنیده میشه ..

معمولا اینجا خنیاگران با ساز های اون دوره برای مهمونهای ویژه شاه ساز میزدندو چقدر جای من خالی بوده …. اگه بودم من هم یه قد و بالا براشون میزدم ..ها  ها ها

تالار عالی قاپو

خلاصه اینکه یه کاخ با آبرو ساخته بودند که هنوز هم بعد این همه سال سرپا و دیدنیه ….

این هم تصویر شب  کاخ عالی قاپو که با نور پردازی عزیزای اصفهانی قشنگ تر هم شده ..البته میتونستند قوی تر کار کنند ها .. بهر حال دستشون درد نکنه.

کاخ عالی قاپو

اصفهان نزدیکه ها .. زشته یه جا بپرسند عالی قاپو را دیدید ؟ بعد شما همینجور نگاه کنید ..  یا علی برادر یا علی …

ارادت – مجید حاتمی

1 thought on “کاخ عالی قاپو

    • Author gravatar

      سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم .اگر علاقه دارید در نتایج جست و جو بهتر دیده شوید حتما به وبسایت ما سر بزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.