خراسان
گنبد سبز

گنبد سبز

گنبد سبز .. محل آرامگاه شیخ محمد مومن ..

وسط یکی از میدان های مشهد که اتفاقا اسم میدان هم همین گنبد سبز گذاشته شده …راستش کل این منطقه ، منزل و باغ شخصی شیخ محمد مومن بوده و تماما وقف کرده و حدود 400 سال پیش که فوت شده خودش را همین جا دفن کردند ..

حالا اینکه چرا این گنبد بعدا افتاده وسط میدون ماجرا داره ..

شیخ محمد مومن گنبد سبز

دوره رضا شاه بوده و شاه به استاندار مشهد دستور میده از اینجا یه خیابان اصلی به سمت حرم ساخته بشه و گنبد و.. را هم خراب کنند ..دقیقا سال 1316.

توی مراحل ساخت قبل از اینکه به تخریب گنبد برسند یه شب استاندار دل درد ناجوری میگیره که هیچ جوری درمان نمیشه تا اینکه با پیشنهاد یه نفر میرند در خونه یه عارف پارسا  و تا در را باز میکنه بدون سوال جواب یه انجیر به یارو میده و میخوره و در جا خوب میشه ..

وقتی برمیگرده خونه میگه بابا بی خیال دل پیچه گذرا بوده و ربطی به انجیر نداشته و.. همون لحظه دوباره درد شروع میشه و سریع برمیگردند منزل عارف .. وقتی ایشون درب را باز میکنه میگه : تو که اعتقاد نداری چرا دوباره اومدی و یه انجیر دیگه میده و درد ساکت میشه …

استاندار جهت تشکر ازش میخواد که کاری براش انجام بده .. عارف هم میگه گنبد شیخ محمد مومن را خراب نکن و با نامه به رضا شاه بگو انجام نمیدی … استاندار میگه : رضا شاه قطعا منو میکشه .. عارف هم میگه تا نامه تو به رضا شاه برسه نه اون هست نه تو ..

و واقعا هم رضا شاه قبل از رسیدن نامه تبعید میشه و استاندار هم میمیره و نسل بعدی با حفظ گنبد طوری خیابان را طراحی میکنند که وسط میدان باشه…

صحت و سقم ماجرا در حد فهم من نیست ..و ماجرا از کتاب نشان از بی نشان های مرحوم نخودکی نقل شده…..

گنبد سبز مشهد

راجع به خود بنا باید بگم که 8 ضلعیه و 4 تا ایوان داره و گنبد کاشیکاری سبز داره و داخل بنا هم کتیبه ای داره که ساخت بنا را 1058 قمری نوشته ..

 

شیخ محمد مومن

 

حالا چرا بهش میگن گنبد سبز… بخاطر کاشیکاری سبز رنگه که خیلی هم قشنگه ..

وقتی رفتید مشهد حتما برید و آرامگاه شیخ محمد مومن ( گنبد سبز ) را ببینید ..

سلام منم برسونید

ارادت- مجید حاتمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.